خواندن 6 دقیقه 12 نظر... بازدید1300..
چرا داشتن یک سایت حرفه ای مهم است؟

چرا داشتن یک وب‌سایت حرفه‌ای مهم است؟

 هر روز که می گذرد، دنیای اینترنت نفوذ بیشتری در زندگی مردم پیدا می کند. طبق آخرین آمار بانک مرکزی فروش اینترنتی در ایران از مرز یک‌صد هزار میلیارد تومان فراتر رفته! که نشان‌دهندۀ گسترش سریع فروش اینترنتی در تجارت است. به همین دلیل حضور فعال در اینترنت به یک ضرورت برای کسب‌وکارها تبدیل‌شده و حتی برای آن ها که تازه می خواهند وارد بازار آنلاین شوند، کمی دیر شده است.

اما ورود به دنیای فروش اینترنتی کار آسانی نیست؛ در گذشته‌ ای نه‌چندان دور تنها ابزار بازاریابی اینترنتی وب‌سایت بود ولی با گذشت زمان و توسعۀ کانال ها و پلتفرم های مختلف مانند شبکه‌های اجتماعی، اپلیکیشن های موبایل، رسانه‌های اشتراکی و بسیاری دیگر از این برنامه‌ها، بسترهای گوناگونی برای بازاریابی فراهم شد اما لازم است بدانید که هنوز هم داشتن یک وبسایت مهم ترین بخش ورود موفق و ماندگار شما در گسترۀ فضای تجارت اینترنتی است. این امر دلایل زیادی دارد که ما در این نوشتار قصد داریم به اصلی ترین آن ها بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

ثبات وب‌سایت‌ها

مهم‌ترین موضوع در خصوص وب‌سایت‌ها که از بدو تولد اینترنت وجود داشته، ماندگاری این رسانۀ قدرتمند بوده است. اگر نگاهی گذرا به گذشته بیندازیم تعداد بسیار زیادی از برنامه‌ها و رسانه‌های اینترنتی را می‌بینیم که زمانی بسیار گسترده و فراگیر بودند اما اکنون اثری از آن‌ها نیست. برنامه‌هایی مانند: وایبر، یاهو مسنجر، اورکات. حتی فیس‌بوک هم که زمانی پدیدۀ دنیای اینترنت محسوب می‌شد دیگر محبوبیت سابق را ندارد. اما وب‌سایت آرام و باثبات مسیر خود را طی می‌کند. تصور کنید که شما در سال 1384 یک صفحه در فیس‌بوک داشتید، که اکنون با مهاجرت مردم به سایر رسانه‌های اجتماعی دیگر نفوذ چندانی برای رونق کسب‌وکار شما ندارد. اگر از همان زمان یک وب‌سایت بسیار ساده داشتید اکنون با توجه به گذشت سالیان اعتبار بالا و رتبۀ ارزشمندی در موتورهای جستجو مانند گوگل کسب کرده بودید (برخی پارامترها مانند عمر دامنه برای موتورهای جستجو و بحث سئو (SEO) خیلی مهم هستند که حتی با هزینۀ بالا یک‌شبه به دست نمی‌آیند).

از این‌ها گذشته رسانه‌های دیگر همیشه در خطر محدودیت دولت‌ها قرار دارند و ممکن است کل زحمات شما یک‌شبه بر باد رود. رسانه‌هایی مانند تلگرام و وایبر زمانی رونق بسیار بالایی داشتند و بسیاری از کسب‌وکارها برای فروش و بازاریابی به آن‌ها هجوم آوردند اما اکنون دیگر کم‌رنگ و بی‌فروغ شده‌اند، افراد زیادی حتی با هزینه‌های بسیار ربات‌های آموزشی و فروش را بر بستر تلگرام ایجاد کردند که اکنون دیگر کاربردی ندارند. ولی وب‌سایت پایدار و مطمئن مسیر خود را پیش می برد.

سئو فراگیر و نامحدود

یکی از ویژگی‌های ارزشمند وب‌سایت امکان استفاده از سئو (SEO) برای موتورهای جستجو به‌صورت نامحدود و اختیاری است. کاری که در رسانه‌های دیگر مثل اینستاگرام به این سادگی امکان ندارد. دوستانی که با سئو آشنایی دارند می‌دانند که سئو شامل مجموعه ای از کارها و فرآیندها است که به منظور بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو صورت می‌پذیرد. در سایت همه‌چیز در جهت انجام کارهای سئو برایتان فراهم است اما در برنامه‌های دیگر شما بر اساس چارچوب و محدودیت‌های سازندۀ برنامه می‌توانید عمل کنید مثلاً در اینستاگرام فضای بسیار ناچیزی برای معرفی خود و استفاده از کلمات کلیدی دارید.
 

seo website
 

انعطاف‌پذیری بسیار بالا

انعطاف‌پذیری بالا یکی دیگر از خصوصیت ارزشمند وب‌سایت است. شما تقریباً هر کاری را می‌توانید در وب‌سایت انجام دهید. تمام امکانات بازاریابی، فروش، نظرسنجی، اطلاع‌رسانی و هر آنچه بخواهید در سایت پیش بینی شده و سخت‌ترین آن‌ها با کمک یک برنامه‌نویس قابل پیاده‌سازی است.

اما در رسانه‌های دیگر شما بسیار محدود و دست‌وپا بسته هستید و برای انجام هر کاری باید طبق چارچوب و استاندارد سازندۀ آن برنامه اقدام کنید.

قدرت دسترسی به اطلاعات و منابع

یک ویژگی بسیار مهم وب‌سایت امکان تسلط فراگیر بر اطلاعات و تهیۀ نسخۀ پشتیبان از آن‌ها هست. شما می‌توانید به‌راحتی و در هر زمانی که بخواهید تمام اطلاعات وب‌سایت را در هر جایی ذخیره کنید و در هر زمانی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اما در برنامه‌های دیگر اطلاعات شما تحت تسلط سازندۀ برنامه است و هر زمان ممکن است از بین بروند.

هرچند شرکت‌های بزرگ معمولاً تعهدی چندماهه برای حفظ و نگهداری اطلاعات شما دارند اما در وب‌سایت اطلاعات شما هر چقدر که خودتان بخواهید باقی خواهند ماند.

گسترش اختیاری و نامحدود

وب‌سایت را هر چقدر که بخواهید می‌توانید گسترش دهید. هر چقدر کسب‌وکار شما گسترش یابد، می‌توانید با تهیۀ امکانات بیشتر سایت را گسترش دهید. می‌توانید مقالات بیشتر، تصاویر باکیفیت‌تر و هر آنچه لازم است را بر روی وب‌سایت خود منتشر کنید و مشتریان و طرفداران بیشتری جذب کنید. این موضوع در برنامه‌های دیگر به‌شدت محدود است زیرا شما منابع محدودی دارید که بر اساس استانداردهای سازنده می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. تصور کنید کسب‌وکارهای معروفی مانند دیجی کالا یا بامیلو می‌خواستند با کمک رسانه‌های اجتماعی فعالیت کنند. آیا این کار امکان‌پذیر بود؟!

 web design
 

جمع‌بندی

رسانه‌های دیگر می‌آیند و می‌روند ولی وب‌سایت پایدار و برقرار باقی می‌ماند مگر آنکه اینترنت از بین برود. رسانه‌های دیگر می‌توانند به رشد کسب‌وکار شما در کنار وب‌سایت کمک کنند اما نقطۀ مرکزی پیشروی شما در دنیای مجازی قطعاً وب‌سایت است. به عبارتی هر کسب‌وکاری که دارید داشتن یک وب‌سایت حرفه‌ای برای شما ضروری است. فعالیت برای وب‌سایت یک سرمایه‌گذاری نامحدود است که برای کسب‌وکار شما باقی خواهد ماند. وب سایت برند شما را همچون درختی پایدار رشد خواهد داد و در فضای مجازی ماندگار خواهد کرد.